Vzpoura

31. července 2012 v 17:29 | Elfel |  Recenze knih
Autor: Andrea Cremerová
Vydáno: 2011 (USA- New York) ; 2011 (ČR- Praha)

Obecně:
Kniha s názvem "Vzpoura" je pokračováním velmi povedeného prvního dílu "Smečka" a zároveň tak i druhým dílem romanticko fantastické ságy "Smečka".
Obal je naprosto úchvatný s mnoha vychytávkami- líčení Cally, opět vytlačená kapka krve, ztékající z písmenka "Z".

O čem kniha je?
Na konci prvního dílu "Smečka", kdy se Calla se Shayem o Sanhaimu (halloween) pokusí o útěk z Vailu, jelikož Calla zjistila, že by musela (jako každý čerstvě oddaný pár ve Smečce) lovit s Renem Shaye. Nemohla ublížit chlapci, kterého miluje, ale ani opustit toho, kterého miluje. Rozhodla se nakonec, že uteče se Shayem. Shay ale potřeboval některé věci a vrátil se do Rowenovy vily, kde je už jeho strýc (ďábel) Bosque Mar. Celou vilu není oblíčily různé stvůry, není kam uprchnout, ale na scénu vcházejí Hledači, údajně "ti zlí" čarodějové. Callu i Shaye zachraňují a prchají pryč do svého úkrytu.
Tady začíná tento díl...

Calla se probouzí v místnosti, připomínající vězení. Hledači ji hlídají jako oko v hlavě.
V tomto díle se potýkají naši hrdinové se zjištěním, že Hledači jsou hodní čarodějové, co využívají síly Země. Za to mohou, narozdíl od Strážců, využívat ruzné portály kamkoli. Země jim k tomu ještě pomáhá.
Také již zjistili, že Shay je legendární Scion, jenž dokáže porazit jak samotného Mara, tak i přízraky, ale k tomu potřebuje elementární kříže- meče. Nikdo je nikdy neviděl, za to vědí, kde čtyři díly mečů jsou.
Elementární meče jsou dva, skládající se z Haldisu (země), Tordisu (vzduchu), Eydisu (vody) a Pyralisu (ohně) .
[V prvním díle již Shay s pomocí Cally získal Haldis. U toho se ale Calla vážně zranila, byla tak donucena proměnit Shaye ve vlka, aby jí dal napít své vzácné krve. Díky tomu přežila.]

Calla upadá do depresí a hlubokého stracu o své přátele a rodinu, jelikož utekla, všechny tam nechala, nemá ani potuchy, co se s nimi stalo.
Nyní se se Shayem přátelí s ještě nedávnými protivníky. Vůdkyně tohoto oddílu, který zachránil Shye a Callu ze spárů samotného Mara, přesvědčuje společně s ostatními, že oni jsou hodní, dokazovala to i stará kniha "Bellum omnium contra omnes", z latinštiny přeloženo "Válka všech proti všem".
Malá skupinka lidí se v čele s Callou pokouší o kontakt s její smečkou ve Vailu. Teleportem, který udělá dcera zástupce vůdkyně- Adne, společně s Callou, Connorem a dalšími se vydává do zasněženého Vailu. Netuší však, že v hlídkách stihli Strážci udělat zmatek. Do všech okolních míst nasadili pouze Baney a tak se jejich malá skupinka ocitla v nájezdů mnoho vlků.
Jen tak tak většina vyvázne, až na jednu ženu, které bylo okolo třiceti a pro ostatní se obětovala. Naneštěstí její partnerka (tvořily lesbický pár v této knize) podlehne emocím a dočasně se z toho zhroutí.
Náhle je Calla povolána do Denveru (základna Hledačů blízko Vailu), jelikož Ethan (muž, který Callu nenávidí za to, že mu zabila bratra v prvním díle, když se pokoušeli "unést" Shaye) zranil jejího bratra- Ansela.
Ansel za zradu své sestry zaplatil "svým životem"- Strážci ho zbavili schopnosti se měnit ve vlka. Nikdo z Ochránců (to jsou lidé, měnící se v zvířata- v tomto případě ve vlky) neznal jiný život. Bylo to pro Ansela, jako by ho zbavili všeho, co na světě měl.
Dále se Calla potýká se skutečností, že Ansel všem prozradil, kde je jejich smečka. Proto se okamžitě všichni z Denveru (kromě pisatele a kronikáře Silase) vydávají na záchranou misi.
Během této mise, ve které se musí dostat do podzemí jednoho z největších klubů zdejších Strážců, kde jsou zamčeni Ochránci, zemře i Adnin otec- Monroe (nejsem si už jistý, jestli byl vůdce Denverské skupiny nebo zástupce vůdkyně, už si to moc nepamatuji, az to se omlouvám!) zemře.
Před odchodem an tuto misi něco sdělil Connorovi- že pokud by zemřel, má Adne říct, že Ren je její nevlastní bratr.
Tato mise dopadne úspěšně jen o fous, jelikož se Adne (tkadlena vláken- vlákna tvoří portál- spojují dvě různá místa, prtoo se tomu říká vlákna; tkalci se nikdy neúčastní boje, protože kdyby padli do rukou Strážců, lehce by je donutili utkat portál do jejich hlavní základny a Hledače vyhladit) otevře portál právě do centra dění, kde se bojuje.
Portál vede na střechu klubu, odsud utká protál an základnu do Denveru, ale když do něj vstoupí, zahalí je těžký kouř ohně, zápach popela a hluk tříštícího se skla- Ansel prozradil Strážcům, dke se nachází základna Denverské skupiny a tato základna byla naprosto vyhlazena.
Adne si to naštěstí stihne uvědomit a utká další portál, nyní už k samotné Akademii všech Hledačů- hlavní základna.
Všude v Denveru se to hemží přízraky, mnoho jiných (v příběhu "nepotřebných) hledačů padne. Calla nic skrze kouř nevidí a bojí se Přízraků, nakonec ale utečou do portálu. S nimi do něj skočí i jeden ze Strážců- Logan. Namyšlený, arogantní, chamtivý Strážce, který využíval své pozice pro to, aby se "blíže spřátelil" s Masonem (Mason je homosexuál a ve všech dílech tvoří pár s Nevillem). Samozřejmě Mason byl chytrý a vyhorožoval Loganovi, že by o jeho orientaci pověděl rasistickým Strážcům.
Nyní se všichni ocitají v Akademii, kde je vůdkyně největší z Hledačů- Anika.

Kvůli dopadení Denveru je nucena k nouzové teleportaci celé Akademie. Všichni Hledači utkají jeden veliký portál, který přetáhnou přes celou Akademii.
Nyní se ocitají v Itálii, nad útesem u pobřeží moře.
Ve zdejších zahradách se poprvé v životě vyspí s chlapcem a toto poprvé bude se Shayem.
Nadále se Adne rozhodne pro záchranou misi Rena. Domluví se s Callou a jen ony dvě se vydávají vstříc Vailu, plného rozhořčených Strážců, přízraků a Ochranců...
Povede se Calle zachránit Rena, když se jí to ve Vailu nepovedlo? Dvakrát selhala, co tedy nyní....?


Můj názor:
Kniha mne asi do 1/5 nebavila, jelikož to bylo samé vysvětlování proč je to tak a onak. Ale pak už to šlo se všemi stránkami z kopce. Knihu jsem četl dva dny, už jen proto, že mne začátek moc nebral, ale těch zápletek potom... bylo to nehorázně luxusní čtení!! Je až k neuvěření, kolik jsem toho napsal :-D, zřejěm se to nikomu nebude chtít číst, ale kdo se dočetl až sem, děkuji ;)

Hodnocení:

5/5

Kniha mne naprosto odrovnala některými romantickými částmi Cally a Shaye, ale i velkým bojem ve Vailu. Naprosto dokonalé, ale to jsem vám sem nenapsal hlavní trest pro Callu, který jí Ansel prozradil po jeho objevení... Pokud by jste chtěli vědět, jak se Calle pomstili všichni Strážci, určitě si toto přečtěte!!

PS: Omlouvám se za překlepy či chyby.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 M!leynQa BieBs. M!leynQa BieBs. | Web | 31. července 2012 v 17:38 | Reagovat

Super blog :)

2 Colourfullsims Colourfullsims | Web | 31. července 2012 v 19:34 | Reagovat

Kniha se mi líbila, akorát je to možná až trochu velká fantasmagorie :D.
A máš hezké recenze, bez spoilerů a se vším důležitým :).

3 Cookie Cookie | Web | 31. července 2012 v 19:35 | Reagovat

Moje oblíbená knížka :D Tedy spíš série, všechny díly jsou super :) ale hlavně první dva...:)

4 Hikari - san Hikari - san | Web | 1. srpna 2012 v 9:10 | Reagovat

jé to vypadá dobře :) mohla bych to zkusit, už mi docházej zásoby knih na prázky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama